Közeledik a 2016-os Európa-bajnokság (EB), melyre többek között hazánk is kijutott. Hangolódásképpen elevenítsük fel; milyen volt a legutolsó rendezvény.

Nagyon röviden: ilyen. 

A mai labdarúgásban egy év alatt is nagyon sok minden változik. Gondoljunk csak a következőre: hol volt a Leicester City egy éve? Az EB-ket 4 évente rendezik, és ennyi idő alatt teljesen megváltoznak az erőviszonyok. Ezért is furcsa belegondolni, hogy ebben a sorozatban Spanyolország a címvédő, hisz már a bukásuk is 2 éve volt. Pedig ők a címvédők, Puyol nélkül nyerték meg a címet. Az a Puyol nélkül, aki azóta visszavonult. A Barcelonában játszott ekkor többek között dos Santos, Éric Abidal, Marc Muniesa, Carles Planas és Rafa Alcantara. Régen volt, na. 

Az EB-t Ukrajna és Lengyelország közösen rendezte 8 városban, a tornát három hét alatt zavarták le. 16 csapat vett részt rajta (idén először 24 fog), melyek között a megszokott nagyok mellett szerepelt Görögország, Írország, vagy éppen Dánia.

A logo.

Az 'A' jelű csoportban Csehország, Görögország, Oroszország és a rendező Lengyelország kapott helyet. A csehek 6 ponttal megnyerték a csoportot, talán meglepetésre a görögök jutottak tovább mögöttük.

A 'B' nevezhető halálcsoportnak, az esélyes Hollandia, Németország, Portugália mellett a kevésbé esélyesnek számító Dánia kapott helyet. Mégis megelőzték a hollandokat, akik 0 pontot begyűjtve a torna legnagyobb csalódást keltő csapata lettek. Németország hibátlanul, Ronaldoék 6 ponttal mentek tovább. 

Robbenék beégtek

A 'C' csoport sem nevezhető egyszerűnek, a már akkor is címvédő spanyolok mellett az esélyes olaszok, a feltörekvő horvátok és a kitartó szurkolókkal rendelkező írek foglaltak itt helyet. A spanyol keret ekkor még főleg Barca- és Real játékosokból állt. Előbbiből Valdes, Piqué, Iniesta, Xavi, Pedro, Fábregas, Busquets került be a keretbe. Puyol ekkor már sérülésekkel bajlódott, ezért bekerült a csapatba egy Jordi Alba nevű játékos, akit a Barcelona a torna után le is igazolt. 

A spanyolok az olaszokkal 1-1-et játszva kezdtek (a meccset Kassai vezette), majd utána néggyel verték az íreket. Ezután majdnem kiestek, de a horvátok elleni meccsen Navas a 88. percben mentette meg a csapatot, így szomszédaink helyett Valdesék örülhettek. Másodikak az olaszok lettek. 

A 'D' csoportban az újonc Ukrajna mellett az esélyes angolok, Ibráék és Franciaország kapott helyet. Anglia le is hozta veretlenül, egy franciák elleni döntetlennel a csoportot, a második helyezett Franciaország lett. 

Talán nem árulunk el nagy meglepetést, ha azt mondjuk: a csoportküzdelmek után a kieséses szakasz következett. 

Az első meccset Ronaldo góljával húzták be a portugálok, az ellenfél Csehország volt.  Gólgazdagabb volt a németek és görögök összecsapása, a hat gólos küzdelemből végül a németek jöttek ki győztesen, négyet gurítva az ellenfélnek.

A spanyol-francia meccs rangadó is lehetett volna, ám Xabi Alonso duplájával a későbbi győztes simán ment tovább. A negyedik negyeddöntőt Anglia játszotta Olaszországgal.  A hosszabbítás sem volt elég ahhoz, hogy gólt szerezzen valamelyik csapat, a büntetőkkel pedig az olasz csapat jutott tovább, ugyanis Young után Cole is kihagyta a tizijét. 

Köze nem volt még ekkor a Bayernhez... Bizony, a 4 év...

A Portugália - Spanyolország igazi csemege is lehetett volna, még ha gólokban nem is bővelkedett, izgalomban igen: a spanyolok csak büntetőkkel tudtak bejutni a döntőbe. Iniesta, Piqué és Fabregas is berúgta sajátját.

A másik meccsen Balottelli (akkor még ő is volt valaki) duplájával kejtette Németországot, Özil szépítése már későn érkezett. 

A döntőben tehát a 'C' csoport kettő továbbjutója találkozott. A csoportköri döntetlen után szoros meccsre lehetett számítani, az első félidő még viszonylag kiegyenlített volt, ám a másodikban Spanyolország valósággal kiütötte ellenfelét, a vége négygólos győzelem lett. Spanyolország harmadik EB-címét zsebelte be, ugyanakkor itt ért véget a Del Bosque-éra sikeres fele, mint utólag tudjuk. (Persze idén még nyerhetnek, de a német keretet látva nem vagyunk ebben olyan biztosak, végképp pedig maguk a spanyolok játékát látva nem.)

Összesen 6 játékos tudott elérni három gólt a tornán, közülül Torres lett a gólkirály, mert góljai mellett közülük ő osztotta ki a legtöbb gólpasszt, illetve ő volt a legkevesebbet pályán. 

Itt még rendben volt a pályafutása

Gólpasszokból is 3 volt a rekord, Arsavin, David Silva, Gerrard és Özilnek sikerült ennyi előkészítést jegyezni.

A torna válogatottja: Casillas, Neuer, Buffon, Alba, Piqué, Ramos, Lahm, Coentrao, Pepe, Gerrard, Khedira, Özil, Pirlo, De Rossi, Busquets, Iniesta, Alonso, Xavi, Fabregas, David Silva, Balotelli, Ronaldo, Ibrahimovic. Szép kis csapat. 

A torna játékosa pedig: Andres Iniesta. 

Lássunk pár érdekességet így a végére: 

  1. Két stadion gyepét is Magyarországról szállították. Legalább így résztvettünk a tornán. :D
  2. Hollandia 2008-ban ezüstérmet nyert, 2012-ben tovább sem jutott a csoportkörből. Sorozatban a negyedik ilyen csapat voltak.
  3. Ronaldo rekordot döntött: 29-szer próbált meg gólt szerezni a tornán. Ebbe beleszámítanak a kaput eltaláló- és elkerülő lövések, blokkolt próbálkozások, fejesek.
  4. Torres az első játékos, aki 2 EB-döntőben is képes betalálni. 
  5. Xavi az első játékos, aki 2 EB-döntőben is képes gólpasszt jegyezni. 
  6. Del Bosque lett a 2. olyan edző, aki képes volt csapatával EB-t és VB-t is nyerni. (2008-ban még nem ő ült a kispadon.)
  7. Spanyolország az első csapat, mely meg tudta védeni EB-címét.
  8. Spanyolország az első csapat, aki egy EB döntőben képes 4 gólt lőni.
  9. Iker Casillas kilenc EB-meccsen nem kapott gólt, ezzel beérte Edwin van der Sart. 
  10. Iniestának volt a legtöbb sikeres csele: 37 jött be az 51 kísérletéből. 

(Forrás: Wikipédia)

Végül egy kis szavazás (a 6 legesélyesebb csapattal):